HACIPAŞA ZEYTİNYAĞLARI
Hacıpaşa olarak aile işletmesi geleneğimizden ödün vermeden zeytinyağının bahçede zeytin olarak oluşmasından size paketlenmiş olarak ulaşacağı bütün merhalelerini takip ve kontrol edebildiğimiz ve kalitesine onay verebildiğimiz sadece 16 ton naturel sizma zeytinyağını satışa sunmaktayız. Zeytinyağımız Kuzey Ege'nin Kaz Dağları eteklerinden üst zeytin tabir edilen, yere düşmemiş ve elle toplanan Ayvalık tipi ağaçlarımızdan mamuldür. Ürünlerimiz belirli bir bahçede yetiştirilen tek çeşit zeytinden hasat edilmiş ve başka bahçelerin ürünleriyle karıştırılmamıştır. Sizlere sunduğumuz bu tümüyle doğal yöntemlerle elde edilmiş özel üretim naturel sızma zeytinyağını en büyüğü 500 litrelik Çelik tanklarda sizler için en uygun şartlarda muhafaza etmekteyiz.1 litre bozuk zeytinyağı 1000 litre kaliteli zeytinyağını bozabilir.Fabrikamızda depolanan her yağın manşei ve kalitesi titizlikle takip edilmektedir.

RENK:Zeytinyağının rengini belirleyen esas etken mahsulun ne zaman toplandığıdır. Zeytin hasat başlangıcında yeşildir ve olgunlaştıkça pembeleşerek siyaha döner.. Erken toplanan zeytinlerden koyu ve yeşilimsi renkte daha sonra toplanan olgun zeytinlerden daha açık ve sarımsı renkte yağ elde edilir.Zeytinyağımızın koyu yeşil renkte olması sizlere sunduğumuz ürünlerin erken hasat tabir edilen zeytinlerden sıkılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

AROMA:Hafifçe bir iki koklamada iyi bir zeytinyağından taze ve meyvemsi bir koku almanız gerekir..İyi bir zeytinyağının kokusunun hoş olması ve size zeytini çağrıştırması gerekir.Zaman geçtikçe ve havayla temas neticesinde aromada azalma olur.

TAD:Zeytinyağının tadı düz, badem, çimen, saman ve daha nice sıfatlama ile isimlendirilir. En önemli kriter meyvemsi ve taze tatda olmasıdır..İyi bir zeytinyağı ağzınızın ön kısmında meyvemsi bir tad bırakmalı ve genzinizi hafifçe yakmalıdır..Silkilmiş ve topraktan toplanan zeytinlerin yağı daha yüksek asitte olup , topraksı bir tat verir..Zeytinyağı ne kadar az işlemden geçerse hava ve ısı ile teması daha iyi engellenmiş olup bu yağların nefaseti daha iyi olur. Bu yüzden Zeytinyağlarımızın bir çogunu filtre edilmemiş olarak size sunuyoruz.Filtre edilmemiş Zeytinyağlarının dibinde tortu oluşması doğaldır ve kalitesini etkilemez.

YAĞDAKİ ACILIK :Taze sıkılmış zeytinyağı, meyvenin çok yoğun tadını ve kokusunu içerir. Zeytinyağı gırtlağınızda hafif bir acılık bırakabilir (hatta bu acılık öksürmenize bile neden olabilir). Bu tür acılık (boğazı hafifçe yakan acılık) zeytinyağında istenen (olumlu) bir özelliktir. Nisbeten yakıcı ve acı olan zeytinyağı daha fazla fenol (phenol) içerir ve daha uzun zaman beklemeye dayanır.

SAKLAMA KOŞULARI:Günümüzde genel kanı olarak zeytinyağının ambalajlanmasında en iyi kabın cam şişe olması düşünülür..Zeytinyağının kalitesini korumak için güneş ışınlarından , hava almayacak şekilde kapalı bir kapta ve serin mekanlarda saklanması gerekir. Zeytinyağını nefasetinin ve kalitesinin bozulmaması için yağınızı en çok bir yıl içinde tüketmenizi tavsiye ederiz.